Na seminári usporiadanom v rámci každoročnej konferencie Euromoney CEE vo Viedni skupina UniCredit predstavila svoj dlhodobý strategický výhľad a kľúčové faktory rastu v regióne. Hospodársky rast v regióne SVE si v roku 2019 pravdepodobne udrží zdravé tempo.
- Spotreba, priame zahraničné investície, eurofondy a digitálna transformácia budú kľúčové faktory rastu.
- Bankovníctvo v regióne SVE vykazuje významný potenciál.
- Región SVE je naďalej významnou hnacou silou rastu skupiny UniCredit.
Viedeň, 16. januára 2019 - Skupina UniCredit usporiadala počas každoročnej konferencie Euromoney seminár zameraný na výhľad regiónu strednej a východnej Európy (SVE). Je zostavený na základe strategického výskumu a priebežného monitorovania trhov regiónu SVE. Nižšie sú uvedené podrobné informácie o témach seminára.
Hospodársky rast v regióne SVE si v roku 2019 pravdepodobne UDRŽÍ zdravé tempo
Región SVE v posledných rokoch potvrdil, že dokáže aj naďalej vytvárať rast. Hospodárske prostredie v regióne SVE by malo byť priaznivé aj v roku 2019. Rast HDP by mal vo väčšine krajín podľa prognózy ostať solídny (na úrovni okolo 3 % a viac), hoci s miernym cyklickým spomalením; Po cyklickom vrchole v roku 2017 (4,6 % s výnimkou Ruska a Turecka) a priemerným rastom HDP na úrovni 3,7 % v roku 2018, by mal hospodársky rast aj v roku 2019 ostať nad úrovňou potenciálu (v priemere okolo 3,2 %), avšak; v roku 2020 by mal spomaliť v dôsledku potenciálne slabšieho svetového obchodu[1].
Krajiny v regióne SVE, ktoré sú členmi EÚ, majú potenciál predbehnúť iné rozvíjajúce sa trhové ekonomiky vďaka menšej závislosti regiónu SVE na príleve zahraničného kapitálu, väčšej miere fiškálnych stimulov, voľnejším finančným podmienkam a prístupu k eurofondom, ako aj pozitívnemu dopadu; klesajúcich cien komodít. Slovensko, Bulharsko a Maďarsko vykážu v roku 2019 najsilnejší rast HDP v regióne. Najväčšie prekážky hospodárskeho rastu v regióne SVE sú slabnúci trh práce, predovšetkým v Českej republike a Maďarsku, a prípadný tvrdý brexit, ktorý by mal negatívne dôsledky z dôvodu nových obchodných prekážok, ktoré by utlmili vývozy aj investície v regióne SVE. Z hľadiska nepriaznivého dopadu brexitu sú najzraniteľnejšími trhmi regiónu SVE Slovensko a Česká republika. Rusko a Turecko by sa mohli opäť vyvíjať nezávisle od ostatku regiónu, tak ako tomu bolo aj v roku 2018.
Faktory rastu: spotreba, priame zahraničné investície, eurofondy a digitálna TRANSFORMÁCIA
Hlavnými zdrojmi rastu ekonomík regiónu SVE budú domáci dopyt a najmä spotreba, podporené nízkou nezamestnanosťou a vyššími mzdami, zatiaľ čo vývozy už v najbližších rokoch pravdepodobne vykážu cyklické spomalenie.
Priame zahraničné investície, ktoré boli tradične jedným z kľúčových faktorov ekonomickej transformácie v tomto regióne, a to najmä z hľadiska prenosu technológie a poznatkov, budú aj naďalej dôležité, hoci v menšej miere než v minulom desaťročí. Región SVE sa v niektorých sektoroch stal výrobným ramenom západnej Európy[2], pričom priame zahraničné investície postupne menia jeho zameranie smerom k pokročilejším priemyselným odvetviam, čo čoraz častejšie zahŕňa aj sektor služieb[3]. V období od roku 2016 do roku 2018 podiel priamych zahraničných investícií na HDP naďalej dosahoval okolo 2,5 % a viac a počas nasledujúcich rokov by mal ostať na podobnej úrovni. Úloha medzinárodných spoločností pôsobiacich v tomto regióne je stále relevantná: pridaná hodnota generovaná zahraničnými spoločnosťami prekračuje 40 % celkovej pridanej hodnoty (ukazovateľ HDP) v krajinách, ako napríklad Maďarsko, Slovensko, Rumunsko a Česká republika[4], ktoré zároveň predstavujú najviac integrované krajiny v rámci európskeho hodnotového reťazca.
Priame zahraničné investície sú naďalej dopĺňané príspevkami z eurofondov, a to v krajinách regiónu SVE, ktoré sú členmi EÚ. V období rokov 2014 - 2020 eurofondy predstavovali v priemere 2,9 % HDP (150 miliárd eur pre krajiny v regióne SVE, ktoré sú členmi EÚ, s výnimkou Poľska), pričom obdobie rokov 2019 - 2020 bude z hľadiska čerpania týchto finančných prostriedkov najdôležitejšie.
Digitálna transformácia prináša ďalšie príležitosti rastu v regióne. Miera rozšírenia internetu[5] v krajinách SVE narástla od roku 2010 o 20 % a v súčasnosti sa blíži k úrovni 75 % obyvateľstva, z hľadiska individuálnych používateľov internetu. Miera rozšírenia mobilného pripojenia[6] v krajinách SVE je na úrovni 120 %, z hľadiska mobilných predplatených služieb na 100 obyvateľov. Tieto úrovne sú porovnateľné s väčšinou západoeurópskych trhov, za posledné roky však krajiny regiónu vykázali vyššiu rýchlosť konvergencie.
ZNAČNÝ dlhodobý potenciál bankovníctva v regióne SVE
Rast poskytovania úverov by mal byť v bankovom sektore regiónu SVE v roku 2019 pomerne silný, na úrovni približne 4 - 4,5 % (SVE s výnimkou Ruska a Turecka), pričom retailové úvery, podporované vyššími disponibilnými príjmami, nízkou nezamestnanosťou a vysokou spotrebou, by mali stále vykazovať vyšší rast než korporátne úvery. Zvýšený záujem o retailové bankovníctvo za posledné roky je viditeľný aj pri pohľade na stratégie bánk z hľadiska synergií s inými obchodnými oblasťami, ako napríklad poisťovníctvo, správa majetku a lízing, či partnerstvami vo všeobecnejšej rovine. Banky v regióne SVE majú stále priestor na rast v oblasti poskytovania úverov prostredníctvom zjednodušenia a sprehľadnenia úverových procesov (tzn. konsolidáciou platforiem na rôznych úverových kanáloch, optimalizáciou analýzy úverového rizika) a prostredníctvom digitalizácie (s cieľom zlepšiť celkovú skúsenosť klienta a komunikačné kanály), aby dokázali ponúkať na mieru šité produkty a služby.
Súčasný cyklus poskytovania úverov sa líši od minulosti, keďže likviditná pozícia bánk v regióne SVE sa zlepšila a kvalita ich úverov je neporovnateľná s minulosťou (podiel nesplácaných úverov (NPL) klesol zo 14 % v roku 2014 na 5 % v roku 2018 v priemere v krajinách SVE s výnimkou Turecka a Ruska).
Okrem zdravého hospodárskeho rastu je dlhodobý potenciál bankovníctva v regióne SVE viditeľný aj v nízkej miere rozšírenia bankových služieb z hľadiska pomeru úverov k HDP. Kým mnoho krajín eurozóny vykazuje pomer úverov k HDP vo výške viac než 100 %, všetky trhy v regióne SVE vykazujú v súčasnosti pomer nižší než 70 %, pričom Rumunsko, Maďarsko, Srbsko a Rusko vykazujú dokonca pomer nižší než 50 %. Nízky pomer úverov k vkladom, ktorý je výrazne nižší než pred pár rokmi (všetky trhy regióne SVE s výnimkou Turecka vykazujú pomer úverov k vkladom nižší než 100 %, pričom väčšina, ako Česká republika, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvátsko a Rusko, vykazuje pomer približne 70 - 75 %), tiež zvyšuje tento potenciál, rovnako aj rozšírenie digitálnych bankových služieb. V nich SVE v súčasnosti síce vykazuje ich nižšiu mieru rozšírenia, avšak tá rýchlo rastie. V období od roku 2010 do roku 2017 sa používanie internetového bankovníctva viac než zdvojnásobilo v Českej republike, Maďarsku, Turecku, Srbsku, Rumunsku a Bulharsku, pričom bolo neustále značne vyššie než používanie internetu na účely online nakupovania v tomto regióne.
Bankovníctvo v regióne SVE bude naďalej pokračovať v zlepšovaní v oblasti efektívnosti, v čistení úverového portfólia a väčšom zameraní sa na výnosy a rast. Boj o podiel na trhu pokračuje a existuje tu stále priestor aj na fúzie a akvizície. Pokiaľ ide o bankové výnosy za minulé roky, čisté úrokové výnosy sa zotavujú z nízkych úrovní v období 2015 - 2016 a v roku 2019 by mali predstavovať dve tretiny výnosov v bankovom sektore regiónu SVE. Náklady tiež rastú pod tlakom rastúcich miezd, avšak; pomer nákladov k výnosom by v rokoch 2020 až 2023 mal ostať stabilný; výrazné zlepšenie z posledných rokov by sa už nemalo opakovať. Náklady na riziko merané pomerom opravných položiek na straty z úverov (LLP) k poskytnutým hrubým úverom by mali ostať veľmi nízke (na úrovni 77 bb v regióne SVE s výnimkou Turecka a Ruska), mali by sa však postupne „dostať do normálu“. Lepšia kvalita aktív – nižšia miera nesplácaných úverov pretavená do nižších opravných položiek na straty z úverov; – bola hlavným faktorom rastu ziskovosti v posledných rokoch: ziskovosť na trhoch v regióne SVE v období rokov 2013 až 2017 neustále medziročne rástla. Napríklad výnosnosť vlastného kapitálu na úrovni bankového systému je aktuálne okolo 10 % (SVE s výnimkou Turecka a Ruska) a na tejto úrovni by mala aj ostať.
„Hospodársky pokrok v regióne SVE za posledné dve desaťročia bol pozoruhodný. Tento región má banky na dobrej úrovni, s vysokou likviditou a vysokou mierou konkurencieschopnosti vo všetkých jurisdikciách. UniCredit bude vďaka svojmu pevnému vedúcemu postaveniu a vysokej angažovanosti v danom regióne naďalej podporovať hospodársky rast trhov regiónu SVE, kde pôsobíme. Divízia SVE bude aj naďalej kľúčovou hnacou silou rastu skupiny,“ Carlo Vivaldi, riaditeľ Divízie pre SVE v skupine UniCredit, uviedol na každoročnej konferencii Euromoney.
„Rýchlo sa meniace podnikateľské prostredie a výzvy vyplývajúce z digitálneho prostredia, spoločne s potrebou neustále zlepšovať zákaznícku skúsenosť, sa stali jednými z najdôležitejších oblastí, na ktoré by sa mali spoločnosti zamerať. Pre lídrov na súčasnom konkurenčnom trhu musia byť tieto oblasti prvoradé, keďže klienti očakávajú, že ich poskytovatelia finančných služieb udržia krok so zmenami. V dôsledku toho je kontakt klienta s bankou čoraz viac charakterizovaný rastúcou mierou automatizácie prostredníctvom digitálnych procesov,“ dodal Andrea Diamanti, riaditeľ firemného a investičného bankovníctva a privátneho bankovníctva v SVE skupiny UniCredit.
Rok 2018 bol rokom vysokej aktivity v oblasti fúzií a akvizícií v bankovom sektore v regióne SVE. V minulom roku grécke banky priebežne riadene opúšťali trhy v juhovýchodnej Európe, ďalej sa uskutočnila konsolidácia štátnych bánk v Rusku pod dohľadom centrálnej banky a ohlásené privatizácie v Slovinsku a Srbsku. Po dynamickom roku 2018 očakávame obdobne veľmi silnú aktivitu na trhu aj v roku 2019, podporenú trhmi v juhovýchodnej Európe, a to vďaka už zverejneným obchodom a prvotným verejným ponukám (IPO), poklesu rizikovej angažovanosti zo strany niektorých regionálnych skupín, ako aj v dôsledku privatizácie v istých krajinách (t. j. v Slovinsku a Srbsku).
Región SVE - KĽÚČOVÁ hnacia sila rastu skupiny UniCredit
„Región SVE je naďalej významným faktorom rastu skupiny spolu s ďalším posilnením vedúceho postavenia a neustálym rastom klientskej základne v roku 2018. V regióne SVE sme najväčší poskytovateľ úverov (64,2 miliardy eur[7]) s 11,7 % podielom na trhu (retailové a korporátne bankovníctvo) v oblasti poskytovania úverov a stabilným rastom za posledných 5 rokov[8]. UniCredit je na prvom mieste v celom regióne SVE z hľadiska celkových aktív[9] a v prvej päťke vo väčšine jednotlivých krajín SVE[10],“ uviedol Carlo Vivaldi, riaditeľ Divízie pre SVE v skupine UniCredit.
Klientska základňa skupiny UniCredit v regióne SVE neustále rastie smerom k cieľovému počtu 2,6 milióna nových klientov v čistom vyjadrení do konca roka 2019. Kvalita portfólia sa tiež zlepšuje, pričom pomer problémovej angažovanosti (NPE) v hrubom vyjadrení klesol o 229 bázických bodov (z 8.9 na 6,5 %) za prvých deväť mesiacov roku 2018 v porovnaní s prvými deviatimi mesiacmi roku 2017.
V dôsledku toho je výnosnosť alokovaného kapitálu na úrovni 15,7 % za prvých deväť mesiacov roku 2018, čo opätovne podčiarkuje vysokú ziskovosť divízie v regióne SVE.
Počet používateľov mobilného bankovníctva by mal ďalej narásť z 38,2 % všetkých klientov v treťom štvrťroku 2018 na 47 % počas budúceho roka.
Úspech skupiny UniCredit v tomto regióne sa zakladá na rozsiahlej sieti pobočiek - jednej z najväčších a najdiverzifikovanejších v regióne SVE - spolu s dobrým lokálnym pokrytím a riadením vzťahov, ako aj schopnosťou využiť globálne produktové línie, služby „najlepšie vo svojej triede“ a know-how skupiny s cieľom poskytovať klientom tie najlepšie služby. Postavenie skupiny UniCredit na trhu v regióne SVE dáva lokálnym bankám podstatnú konkurenčnú výhodu vďaka vysokej miere rozpoznania značky, prístupu na medzinárodné trhy, zdieľaniu osvedčených postupov a značným úsporám z rozsahu.
O skupine UniCredit:
UniCredit je a naďalej zostane jednoduchou úspešnou celoeurópskou bankou, s úspešnou divíziou firemného a investičného bankovníctva, ktorá rozsiahlej klientskej základni, teda 26 miliónom klientov, poskytuje jedinečné služby svojej siete v západnej, strednej a východnej Európe. UniCredit plní rozvíjajúce sa potreby svojich klientov prostredníctvom komplexnej komerčnej ponuky, ktorá využíva úzku synergiu medzi rôznymi obchodnými divíziami vrátane firemného a investičného bankovníctva, komerčného bankovníctva a správy majetku.
UniCredit ponúka svojim klientom odborné znalosti na lokálnej i medzinárodnej úrovni a poskytuje im bezkonkurenčný prístup k popredným produktom a službám na 14 hlavných trhoch prostredníctvom svojej európskej bankovej siete v Taliansku, Nemecku, Rakúsku, Bosne a Hercegovine, Bulharsku, Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku, Rumunsku, Rusku, Srbsku, Slovensku, Slovinsku a Turecku. UniCredit pomocou medzinárodnej siete zastúpení a pobočiek poskytuje služby klientom v ďalších 18 krajinách na celom svete.
Ďalšie informácie nájdete na adrese www.unicreditgroup.eu/en
[1] Ďalšie informácie o makroekonomickom scenári v regióne SVE sú uvedené v dokumente „UniCredit CEE Quarterly 1Q 2019“.
[2] Automobilový priemysel je vzorovým príkladom. Všetkých 10 najväčších svetových hráčov (z EÚ, USA, Japonska) v automobilovom priemysle vyrába v regióne SVE a všetkých 10 najväčších dodávateľov sa tiež nachádza v tomto regióne. Výroba automobilov sa v krajinách regiónu SVE za posledných 15 rokov strojnásobila, pričom prekročila objem 6 miliónov áut, z ktorých veľká časť bola určená na vývoz. Napriek aktuálnemu silnému zastúpeniu výrobcov automobilov sa realizuje množstvo nových projektov a priamych zahraničných investícií (najväčší dopad na ekonomiky regiónu SVE majú tie, ktoré ohlásili automobilky Jaguár-Land Rover a BMW, pričom každá z nich prekročí objem 1 miliardy eur). Navyše, inovácie v automobilovom priemysle (elektrické vozidlá, autonómne riadenie vozidiel) môžu predstavovať ďalšiu príležitosť na ďalšie investovanie v tomto regióne.
[3] Sektor IT je dobrým príkladom, kedy outsourcingový obchodný proces a pokročilejšie služby (digitálne kapacity, Sofia hub atď.) naďalej vykazujú značný rast.
[4] Podľa údajov štatistického úradu Eurostat
[5] Percento jednotlivcov, ktorí používajú internet, jednoduchý priemer krajín SVE s výnimkou Poľska, podľa údajov Medzinárodnej telekomunikačnej únie (International Telecommunication Union, ITU)
[6] Počet predplatiteľov mobilných telefonických služieb na 100 obyvateľov, jednoduchý priemer krajín SVE s výnimkou Poľska, podľa údajov Medzinárodnej telekomunikačnej únie (International Telecommunication Union, ITU)
[7] September 2018
[8] September 2018, s výnimkou Turecka a vrátane Ruska
[9] Jún 2018, vrátane Turecka
[10] Jún 2018