ESG

Hore

ESG

Environmental Social Governance

 

 

E - Environmental

Dopad na životné prostredie

Obmedzenie klimatických zmien

Nízka spotreba vody

Zníženie emisií CO2

Optimálne využívanie zdrojov

Vyhýbanie sa testovaniu na zvieratách

 


S - Social

Rešpekt k sociálnym hodnotám

Rešpektovanie ľudských práv

Rovnoprávnosť

Sociálne začlenenie

Podpora zodpovednosti

Podpora diverzity

 

G - Governance

Prospešné riadenie spoločnosti

Boj proti úplatkárstvu a korupcii

Viac žien vo vyšších funkciách 

Zdravé štruktúry riadenia

Transparentnosť 

Férová súťaž

Informácie o udržateľnosti v sektore finančných služieb

 

Vážení klienti,

oboznámte sa, prosím, s informáciami, ktoré UniCredit Bank zverejňuje  v súlade s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/2088  z 27. novembra 2019 o zverejňovaní informácií o udržateľnosti v sektore  finančných služieb (ďalej len “Nariadenie”).

Nariadenie má posilniť informovanosť koncových klientov a smeruje k udržateľnému, sociálne zodpovednému investovaniu a investovaniu presadzujúcemu dobré riadenie spoločnosti.

Transparentnosť voči investorom je kľúčový prvok Nariadenia. Ide o zjednotenie podmienok informovania koncových investorov v jednotlivých členských štátoch. Európska únia chce najmä poskytnúť spoločnostiam rámec, v ktorom budú schopné ponúkať širokú škálu produktov a zároveň dodržiavať pravidlá udržateľného financovania.

 

 

Súvisiace dohody implementujúce ESG postupy

Valné zhromaždenie OSN 25. septembra 2015 prijalo nový globálny rámec udržateľného rozvoja: Agenda 2030, ktorej základom sú Ciele udržateľného rozvoja.

Prechod na nízkouhlíkové, udržateľnejšie obehové hospodárstvo efektívne využívajúce zdroje v súlade s cieľmi udržateľného rozvoja je kľúčom k zabezpečeniu dlhodobej konkurencieschopnosti hospodárstva Únie.

Parížska dohoda prijatá na základe Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy, ktorá nadobudla platnosť 4. novembra 2016, sa zameriava na posilnenie reakcie na zmenu klímy, okrem iného aj zosúladením finančných tokov s prechodom na nízke emisie skleníkových plynov a rozvojom odolným proti zmene klímy.

EÚ sa zaviazala dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Dosiahnutie tohto cieľa bude zahŕňať transformáciu európskej spoločnosti a hospodárstva, ktorá musí byť nákladovo efektívna a spravodlivá, ako aj sociálne vyvážená. Komisia v tejto súvislosti predložila v roku 2019 oznámenie o Európskej zelenej dohode (EU Green Deal), ktorá má byť novou stratégiou rastu EÚ s cieľom transformovať úniu na klimaticky neutrálnu, spravodlivú a prosperujúcu spoločnosť s moderným, zdrojovo efektívnym a konkurencieschopným hospodárstvom. Tento účel sa má dosiahnuť najmä prijatím predpisovej základne vo viacerých úzko prepojených oblastiach hospodárstva. Okrem iného je potrebné presmerovať finančné toky do udržateľných investícií.

 

 

V súlade s Nariadením UniCredit Bank týmto zverejňuje informácie o začlenení ESG postupov do svojho investičného a poistného poradenstva.

 

 

Politika začlenenia rizík ohrozujúcich udržateľnosť – platnosť od 5. 11. 2021

  • Dôvod aktualizácie: doplnenie odkazu na pravidlá UniCredit skupiny v oblasti odmeňovania

 

Vyhlásenie o hlavných nepriaznivých vplyvoch investičného a poistného poradenstva na faktory udržateľnosti – platnosť od 30. 6. 2023

  • Dôvod aktualizácie: Úprava dokumentu v zmysle Delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2022/1288
  •  

     

Environmentálne udržateľné hospodárske činnosti

 

Taxonómia je skrátené a ustálené  označenie pre Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852 z 18. júna 2020 o vytvorení rámca na uľahčenie udržateľných investícií a o zmene nariadenia (EÚ) 2019/2088.

Európska únia pri plnení svojho cieľa stať sa klimaticky neutrálnou, spravodlivou a prosperujúcou spoločnosťou s moderným, zdrojovo efektívnym a konkurencieschopným hospodárstvom potrebuje presmerovať finančné toky do udržateľných investícií.

Finančný sektor by sa mal preorientovať na zelené investície a podporiť tak prechod európskej ekonomiky na nulové emisie. Prístup firiem k financovaniu bude určovať to, do akej miery sú ich aktivity v súlade s Taxonómiou udržateľných investícií.

Taxonómia definuje, aké kritériá musí spĺňať hospodárska činnosť, aby bola považovaná za environmentálne udržateľnú.

 

Na účely stanovenia miery do akej je investícia environmentálne udržateľná sa hospodárska činnosť označuje za environmentálne udržateľnú, ak uvedená hospodárska činnosť:

Číslo 1významne prispieva k plneniu jedného alebo viacerých environmentálnych cieľov stanovených v Taxonómii,

Číslo 1výrazne nenarúša plnenie žiadneho z environmentálnych cieľov stanovených v Taxonómii,

Číslo 1sa vykonáva v súlade s minimálnymi zárukami stanovenými v Taxonómii,

Číslo 1spĺňa technické kritériá preskúmania, ktoré stanovila Európska komisia.

 

Taxonómia stanovuje tieto environmentálne ciele:

Číslo 1zmiernenie zmeny klímy

Číslo 1adaptácia na zmenu klímy

Číslo 1udržateľné využívanie a ochrana vodných a morských zdrojov

Číslo 1prechod na obehové hospodárstvo

Číslo 1prevencia a kontrola znečisťovania

Číslo 1ochrana a obnova biodiverzity a ekosystémov

 

Cieľom Taxonóme je poskytnúť podnikom a investičným spoločnostiam prehľad o tom, aké činnosti a v akých sektoroch považuje Európska únia za „zelené“.

Udržateľnosť v investičných službách

 

Finančný svet prešiel v posledných rokoch výraznou premenou a posunom v rebríčku hodnôt. Okrem výkonnosti dnes investori pripisujú význam aj environmentálnym, sociálnym a etickým dopadom samotnej investície. S cieľom umožniť investorom dostatočne informované rozhodovanie, ľahšiu identifikáciu a porovnanie trvale udržateľných produktov, Európska únia

 

Číslo 1prijala akčný plán pre udržateľné financie, ktorý má presmerovať kapitálové toky do udržateľných investícií

Číslo 2implementovala rôzne smernice, nariadenia a nástroje smerom k lepšej transparentnosti a informovanosti v oblasti udržateľnosti 

Číslo 3prihlásila sa k udržateľným cieľom a záväzku zvyšovať svoju zodpovednosť v oblasti ESG

 

Európska únia kvôli silnejúcemu ESG trendu novelizovala predpisy v oblasti poskytovania investičných služieb (MiFID regulatórny rámec):

  • Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2021/1253 z 21. apríla 2021, ktorým sa mení delegované nariadenie (EÚ) 2017/565, pokiaľ ide o začlenenie faktorov udržateľnosti, rizík ohrozujúcich udržateľnosť a preferencií z hľadiska udržateľnosti do určitých organizačných požiadaviek a podmienok výkonu činnosti investičných spoločností
  • Delegovaná smernica Komisie /EÚ) 2021/1269 z 21. apríla 2021, ktorou sa mení delegovaná smernica (EÚ) 2017/593, pokiaľ ide o začlenenie faktorov udržateľnosti do povinností v oblasti riadenia produktov

 

Zámerom je rozšíriť informácie získavané od klienta aj o jeho preferencie v oblasti udržateľnosti.

Pri poskytovaní investičného poradenstva bude Banka pri vyhodnocovaní vhodnosti zohľadňovať aj preferencie udržateľnosti, ak ich klient má.

Rovnako aj pri riadení produktov, t.j. pri určovaní cieľového trhu bude Banka zohľadňovať klientove preferencie v oblasti udržateľnosti.

Ak klient žiadne preferencie v oblasti udržateľnosti nebude deklarovať, Banka bude môcť klientovi ponúknuť alebo odporučiť finančné nástroje aj bez zohľadnenia charakteristík a vlastností udržateľnosti.

 

Číslo 1Udržateľná investícia

Investícia do hospodárskej činnosti, ktorá prispieva k environmentálnemu cieľu meraná napríklad prostredníctvom kľúčových ukazovateľov účinnosti využívania energie, energie z obnoviteľných zdrojov, surovín, vody a pôdy, ukazovateľov produkcie odpadu a emisií skleníkových plynov a ukazovateľov vplyvu na biodiverzitu a ukazovateľov obehového hospodárstva, alebo investícia do hospodárskej činnosti, ktorá prispieva k sociálnemu cieľu, najmä investícia, ktorá prispieva k riešeniu nerovnosti, alebo investícia, ktorá podporuje sociálnu súdržnosť, sociálne začlenenie a pracovnoprávne vzťahy, alebo investícia do ľudského kapitálu, či do ekonomicky alebo sociálne znevýhodnených komunít a za predpokladu, že sa takýmito investíciami výrazne nenaruší žiaden z uvedených cieľov, a spoločnosti, do ktorých sa investovalo, dodržiavajú postupy dobrej správy, najmä pokiaľ ide o zdravé štruktúry riadenia, zamestnanecké vzťahy, odmeňovanie zamestnancov a plnenie daňových povinností

 

Číslo 2Faktory udržateľnosti

Environmentálne, sociálne alebo zamestnanecké záležitosti, dodržiavanie ľudských práv, a boj proti korupcii a úplatkárstvu

 

Číslo 2Riziko ohrozujúce udržateľnosť

Environmentálna alebo sociálna udalosť alebo stav alebo udalosť alebo stav v oblasti riadenia a správy, ktoré by mohli mať skutočný alebo potenciálny zásadný negatívny vplyv na hodnotu investície

 

Číslo 3Preferencie z hľadiska udržateľnosti

Voľba klienta alebo potenciálneho klienta, pokiaľ ide o to, či a do akej miery má byť do jeho investície začlenený jeden alebo viacero týchto finančných nástrojov:

  • finančný nástroj, pri ktorom klient alebo potenciálny klient určuje, že minimálny podiel sa investuje do environmentálne udržateľných investícií v zmysle Taxonómie,
  • finančný nástroj, pri ktorom klient alebo potenciálny klient určuje, že minimálny podiel sa investuje do udržateľných investícií,
  • finančný nástroj, pri ktorom sa zohľadňujú hlavné nepriaznivé vplyvy na faktory udržateľnosti, pričom kvalitatívne alebo kvantitatívne prvky preukazujúce toto zohľadnenie určuje klient alebo potenciálny klient.

 

 

Udržateľnosť v poistení

 

EÚ podobne ako pri investíciách aktualizovala predpisy aj v oblasti distribúcie investičných produktov založených na poistení:

  • Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2021/1257 z 21. apríla 2021, ktorým sa menia delegované nariadenia (EÚ) 2017/2358 a (EÚ) 2017/2359, pokiaľ ide o začlenenie faktorov udržateľnosti, rizík ohrozujúcich udržateľnosť a preferencií z hľadiska udržateľnosti do požiadaviek na poisťovne a distribútorov poistenia týkajúcich sa dohľadu nad produktmi a ich správy a do pravidiel výkonu činnosti a investičného poradenstva v oblasti investičných produktov založených na poistení

 

Zámerom je rozšíriť informácie získavané od klienta aj o jeho preferencie v oblasti udržateľnosti.

Pri poskytovaní poistného poradenstva bude Banka pri vyhodnocovaní vhodnosti zohľadňovať aj preferencie udržateľnosti, ak ich klient má.

Rovnako aj pri riadení produktov, t.j. pri určovaní cieľového trhu bude Banka zohľadňovať klientove preferencie v oblasti udržateľnosti.

Ak klient žiadne preferencie v oblasti udržateľnosti nebude deklarovať, Banka bude môcť klientovi ponúknuť alebo odporučiť finančné nástroje aj bez zohľadnenia charakteristík a vlastností udržateľnosti.

 

Číslo 1Udržateľná investícia

Investícia do hospodárskej činnosti, ktorá prispieva k environmentálnemu cieľu meraná napríklad prostredníctvom kľúčových ukazovateľov účinnosti využívania energie, energie z obnoviteľných zdrojov, surovín, vody a pôdy, ukazovateľov produkcie odpadu a emisií skleníkových plynov a ukazovateľov vplyvu na biodiverzitu a ukazovateľov obehového hospodárstva, alebo investícia do hospodárskej činnosti, ktorá prispieva k sociálnemu cieľu, najmä investícia, ktorá prispieva k riešeniu nerovnosti, alebo investícia, ktorá podporuje sociálnu súdržnosť, sociálne začlenenie a pracovnoprávne vzťahy, alebo investícia do ľudského kapitálu, či do ekonomicky alebo sociálne znevýhodnených komunít a za predpokladu, že sa takýmito investíciami výrazne nenaruší žiaden z uvedených cieľov, a spoločnosti, do ktorých sa investovalo, dodržiavajú postupy dobrej správy, najmä pokiaľ ide o zdravé štruktúry riadenia, zamestnanecké vzťahy, odmeňovanie zamestnancov a plnenie daňových povinností

 

Číslo 2Faktory udržateľnosti

Environmentálne, sociálne alebo zamestnanecké záležitosti, dodržiavanie ľudských práv, a boj proti korupcii a úplatkárstvu

 

Číslo 2Riziko ohrozujúce udržateľnosť

Environmentálna alebo sociálna udalosť alebo stav alebo udalosť alebo stav v oblasti riadenia a správy, ktoré by mohli mať skutočný alebo potenciálny zásadný negatívny vplyv na hodnotu investície

 

Číslo 3Preferencie z hľadiska udržateľnosti

Voľba klienta alebo potenciálneho klienta, pokiaľ ide o to, či a do akej miery má byť do jeho investície začlenený jeden alebo viacero týchto finančných nástrojov:

  • investičný produkt založený na poistení, pri ktorom klient alebo potenciálny klient určuje, že minimálny podiel sa investuje do environmentálne udržateľných investícií v zmysle Taxonómie,
  • investičný produkt založený na poistení, pri ktorom klient alebo potenciálny klient určuje, že minimálny podiel sa investuje do udržateľných investícií,
  • investičný produkt založený na poistení, pri ktorom sa zohľadňujú hlavné nepriaznivé vplyvy na faktory udržateľnosti, pričom kvalitatívne alebo kvantitatívne prvky preukazujúce toto zohľadnenie určuje klient alebo potenciálny klient.

 

 

Spinning wheel animation

Loading

UniCredit Logo